1. Zmartwychwstały Pan Jezus, ukazując się swoim uczniom i przyjaciołom, dawał im dowody, że żyje. W przeznaczonym na dzisiaj fragmencie Ewangelii słyszymy o jednym z takich spotkań, a na kartach Pisma Świętego można znaleźć więcej takich opisów. W tę trzecią niedzielę Wielkanocy, obchodzoną w naszej ojczyźnie jako Niedzielę Biblijną, inaugurujemy w Polsce Tydzień Biblijny. Pragniemy zachęcić wszystkich Parafian do indywidualnej lektury i medytacji Biblii, by spotkać Pana, który mówi do swojego ludu.

2. Dzisiaj przeżywamy też ustanowione przez Sejm RP Narodowe Święto Chrztu Polski.

3. Wspólnota Neokatechumenalna zaprasza dzisiaj o godz. 15.00 na Plac Hallera na wspólną modlitwę. Przypominamy również, że w poniedziałki i środy o godz. 19.15 odbywają się katechezy neokatechumenalne, na które również serdecznie zapraszamy.

4. W czwartek, 18 kwietnia, odbędzie się Msza św. o godz. 17.00 z nauką formacyjną dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. wraz z rodzicami ze SP 1 i SP 5. Po Mszy św. poświęcenie różańców, książeczek, medalików lub świec osobom, które nie zdążyły zrobić tego wcześniej.

5. W piątek przypada 19 dzień miesiąca, dzień szczególnie poświęcony w naszej parafii św. Józefowi. Podczas Mszy św. o godz. 17.00 pragniemy pomodlić się w intencji wszystkich darczyńców i ofiarodawców, którzy wspierają inicjatywy remontowo-budowlane naszego kościoła. Szczególnie polecamy tych, którzy wzięli udział w adopcji piszczałek w i wspierają budowę nowego instrumentu.

6. Przypominamy, że trwają zapisy rodzin i osób, które chciałyby przyjąć w swoim domu na jedną dobę obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapisywać się można w kancelarii parafialnej, w zakrystii oraz przez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej. Peregrynację rozpoczniemy od środy, 17 kwietnia. O dniu peregrynacji będziemy informować telefonicznie zapisane osoby. Osoby te zapraszamy na Mszę św. wieczorną. Po Mszy św. zabierają one Obraz do domu. Następnego dnia przynoszą Go również na wieczorną Mszę św. Po Mszy św. będzie możliwość wpisania się do Kroniki Peregrynacyjnej.

7. Wspólnota Żywego Różańca organizuje pielgrzymkę śladami polskich świętych i błogosławionych w dniach od 13 do 16 czerwca do Łańcuta, Markowej, Miejsca Piastowego, Dukli, Komańczy, Soliny, Starachociny i Częstochowy. Koszt 900 zł. Zapisy w biurze parafialnym.

8. Zapraszamy na wspólny pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem, których rodzice sami nie dokonali pochówku. Msza św. będzie sprawowana we wtorek, 16 kwietnia, o godz. 16.00 w kościele dolnym Matki Kościoła w Tczewie, po niej pochówek w grobowcu na Cmentarzu Komunalnym.

9. Do nabycia jest nowy nr. „Pielgrzyma”.

10. Dzisiaj po Mszy św. „Dar Serca”.

11. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na cele inwestycyjne.

12. Za tydzień „Dar Serca”.

13. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Sary Kurianowskiej, Piotra Kukawki, Ireny Majchrzyk i Genowefy Detlaff. Wieczny odpoczynek…

 1. Dziś druga niedziela Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. To wydarzenie jest szczególnym znakiem tego, że Bóg zlitował się nad grzesznymi ludźmi i całemu światu okazał swoje miłosierdzie. Serdecznie zapraszamy na Plac św. Grzegorza na godz. 15.00 na wspólną modlitwę koronką do Bożego Miłosierdzia.
 2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia. Po Mszy św. odbędzie się zbiórka na cele charytatywne.
 3. Jutro, 8 kwietnia, przypada przeniesiona z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. w naszym kościele będziemy sprawować o godz. 06:30, 08:00, 10:00, 17:00, 18:30. Tego dnia w kruchcie na stoliku będą wyłożone deklaracje dla osób pragnących podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Wszyscy, którzy pragną złożyć przyrzeczenie duchowej adopcji będą mogli to uczynić podczas każdej Mszy Świętej. Osoby podejmujące te zobowiązania przynoszą ze sobą świece. Po Mszy w zakrystii będzie można również nabyć legitymację duchowej adopcji składając dobrowolną ofiarę, która zostanie przekazana na rzecz Fundacji Małych Stópek.
 4. W środę, 10 kwietnia, odbędzie się Msza św. o godz. 17.00 z nauką formacyjną dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. wraz z rodzicami ze SP 10, Fontanny Marzeń, Św. Ojca Pio i innych szkół. Po Mszy św. poświęcenie różańców, książeczek, medalików lub świec osobom, które nie zdążyły zrobić tego wcześniej.
 5. Wspólnota Odnowa w Duchu Świętym z naszej parafii świętuje jubileusz 20-lecia. Z tej okazji zapraszamy 11 kwietnia o godz. 18:30 na Mszę dziękczynną, której przewodniczyć będzie bp Arkadiusz Okroj. O godz. 17:45 nastąpi zawiązanie wspólnoty i modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem.
 6. W przyszłą niedzielę, która będzie przeżywana jako Niedziela Biblijna, rozpoczniemy Tydzień Biblijny. W tym szczególnym Tygodniu, ale nie tylko, zachęcamy wszystkich Parafian do wzięcia Pisma Świętego, jego czytania i medytowania.
 7. Wspólnota Żywego Różańca organizuje pielgrzymkę śladami polskich świętych i błogosławionych w dniach od 13 do 16 czerwca do Łańcuta, Markowej, Miejsca Piastowego, Dukli, Komańczy, Soliny, Starachociny
  i Częstochowy. Koszt 900 zł. Zapisy w biurze parafialnym.
 8. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Barbary Kickiej, Stanisławy Gadziejewskiej, Haliny Świtlik. W poniedziałek odbędzie się pogrzeb śp. Sary Kurianowskiej, a we wtorek śp. Piotra Kukawki i Ireny Majchrzyk. Wieczny odpoczynek…

1. W ten radosny dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przyszliśmy do naszego parafialnego kościoła, aby wyśpiewać radosne ALLELUJA. Chcemy razem z całym stworzeniem dziękować za dzieło odkupienia, za Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Tak jak niewiasty i Apostołowie biegniemy do grobu, który jest pusty, próbujemy zrozumieć to, co się wydarzyło tej nocy i tego poranka. I chcemy wołać: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja!”. I od tego pustego grobu Drogim Parafianom i Gościom przekazujemy najserdeczniejsze życzenia, aby Zmartwychwstały Pan i Zbawiciel opromieniał swoją łaską i błogosławieństwem każdą chwilę życia i by udzielał zdrowia i wszelkich potrzebnych darów.

2. Pragniemy podziękować wszystkim za przygotowanie naszego parafialnego kościoła do przeżywania tych najważniejszych świąt chrześcijańskich: za jego posprzątanie, za przygotowanie dekoracji i liturgii na czas Triduum Paschalnego oraz za czynny i żywy udział w liturgiach minionych dni. Niech Wam wszystkim Dobry Bóg wynagrodzi obfitością swojej łaski.

3. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w liturgii została rozszerzona o oktawę. Jutro w poniedziałek w oktawie Wielkanocy – drugi dzień naszego świętowania. Msze św. w naszej świątyni będą sprawowane według porządku niedzielnego. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na szkolnictwo katolickie diecezji i na KUL.

4. Podczas paschalnej oktawy przeżywać będziemy pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. W te dni zapraszamy do kościoła do wspólnej modlitwy. W czwartek o godz. 17.00 Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą z grzechy nasze i całego świata. Spowiedź tego dnia od. godz. 16.00 do godz. 17.00 i od. 18.00 do 18.30. Msza św. wynagradzająca ku czci NSPJ o godz. 17.00. w sobotę o godz. 7.30 odprawimy nabożeństwo wynagradzające do Matki Bożej, a o godz. 8.00 Msza św. z comiesięczną konferencją formacyjną dla Wspólnoty Żywego Różańca. W piątek, z racji trwającej oktawy Wielkanocy, tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. W sobotę, 6 kwietnia, zapraszamy na Mszę Św. o godz. 18.30 do Kościoła Szkolnego, podczas której będziemy modlić się za rodziców osieroconych i ich utracone dzieci. Natomiast o godz. 19.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, na którą szczególnie zapraszamy osoby dźwigające ciężkie krzyże i trudne doświadczenia życiowe.

6. Najbliższa niedziela będzie druga niedzielą wielkanocną, czyli Niedzielą Miłosierdzia Bożego, która rozpocznie Tydzień Miłosierdzia. Po Mszy św. odbędzie się zbiórka na cele charytatywne. Od wtorku do Niedzieli Miłosierdzia na godz. 15.00 zapraszamy na koronkę do Miłosierdzia Bożego. W niedzielę koronka odbędzie się na Placu św. Grzegorza.

7. Do nabycia jest nowy nr „Pielgrzyma”.

8. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Władysława Żmudy, Janusza Nowackiego, Urszuli Mieszczanin, Barbary Kickiej. Wieczny odpoczynek…

9. Ze słowami z wielkanocnej sekwencji: „Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy” i z Bożym błogosławieństwem i wielkanocnym pozdrowieniem idźmy świętować do naszych rodzin: do naszych bliskich i do naszych domów.

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Meki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

2. Jutro, 25 marca, w kalendarzu liturgicznym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedziele Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

3. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

4. W Wielki Czwartek:

Msza Wieczerzy Pańskiej w farze o godz. 18.00 (godzinę później w porównaniu do ostatnich lat). Po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji, zwanej dawniej ciemnicą. Adoracja do godz. 24.00.

5. W Wielki Piątek:

– Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 7.00 do 18.00;

– Liturgia Wielkiego Piątku w farze o godz. 18.00 (godzinę później w porównaniu do ubiegłych lat);

– w tym dniu adoracja przy Grobie Pańskim po zakończeniu Liturgii
do godz. 24.00;

– po zakończeniu Liturgii zapraszamy na Gorzkie Żale.

6. W Wielką Sobotę:

– święcenia pokarmów od godz. 9.30 do 11.30 oraz od 12.30 do 15.00 (co pół godziny);

– Liturgia Paschalna rozpocznie się o godz. 21.00.

7. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. według porządku niedzielnego oprócz Mszy św. o godz. 6.30 – tej Mszy św. nie będzie.

8. Okazja do spowiedzi św. 15 min. przed każdą Mszą św. oraz w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę od godz. 17.00 do 20.00.

9. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę zapraszamy do fary na godz. 12.00 na wspólną modlitwę brewiarzową.

10. Od Wielkiego Piątku do Niedzieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na godz. 15.00 na Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

11. Przypominamy, że rozpoczęły się zapisy rodzin i osób, które chciałyby przyjąć w swoim domu na jedną dobę obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapisywać się można w kancelarii parafialnej, w zakrystii oraz przez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej. Peregrynację rozpoczniemy po 14 kwietnia. Dodatkowe informacje podamy w późniejszym czasie.

12. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na cele inwestycyjne.

13. Dzisiaj po Mszy św. zbiórka na kwiaty do Grobu Pańskiego

14. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Grzegorza Sekuły, Renaty Gąsiorowskiej. We wtorek odbędzie się pogrzeb śp. Władysława Zmudy. Wieczny odpoczynek…

2. W piątek, 22 marca, wyruszy również Ekstremalna Droga Krzyżowa
z Tczewa do Stegny
, nocą 45 km. Rozpoczęcie Mszą św. w kościele św. Maksymiliana na Abisynii o godz. 21.00.

3. Msze św. z nauką formacyjną dla dzieci i rodziców przygotowujących się do I Komunii św. odbędą się w farze:

 • 20 marca (środa), o godz. 17.00 – SP 10, Fontanna Marzeń, Św. Ojca Pio i inne szkoły;
 • 21 marca (czwartek), o godz. 17.00 – SP 1 i SP 5.

4. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na nasze WSD w Pelplinie.

5. Za tydzień po Mszach św. odbędzie się zbiórka ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego.

6. Do nabycia jest nowy nr „Pielgrzyma”.

7. W sobotę, 23 marca, odwiedzimy dodatkowych chorych z posługą sakramentalną. Chorych można zgłaszać w kancelarii parafialnej i w zakrystii. 

8. Wspólnota Żywego Różańca organizuje pielgrzymkę śladami polskich świętych i błogosławionych w dniach od 13 do 16 czerwca do Łańcuta, Markowej, Miejsca Piastowego, Dukli, Komańczy, Soliny, Starachociny i Częstochowy. Koszt 900 zł. Zapisy w biurze parafialnym.

8. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Łucji Grunkowskiej, Joanny Stephen, Zdzisława Jakubiaka, a w poniedziałek odbędzie się pogrzeb śp. Grzegorza Sekuły. Wieczny odpoczynek…

1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, wyznacza połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego.

2. Dzisiaj o godz. 15.00 Gorzkie Żale, a w piątek Droga Krzyżowa

dla dzieci o godz. 17.00

dla młodzieży o godz. 20.00 w kościele szkolnym

dla dorosłych o godz. 18.00 i o godz. 16.00 w kaplicy na cmentarzu.

Droga Krzyżowa ulicami miasta odbędzie się w piątek przed Niedzielą Palmową, 22 marca o godzinie 20:00. Tym razem procesja ruszy sprzed kościoła św. Józefa (Nowe Miasto) i przejdzie na tczewską Starówkę; ul. Sobieskiego, Wojska Polskiego, Piłsudskiego, Jarosława Dąbrowskiego, Kościuszki, Łazienna. W farze odbędzie się koncert pasyjny. Od tego roku kilkumetrowy krzyż nosić będą wspólnoty z dekanatu tczewskiego. Zachęcamy do licznego udziału i przyniesienia świec.

3. W czwartek, 14 marca o 18:30 msza z modlitwą o uzdrowienie.

4. W najbliższy piątek, 15 marca, Mszą św. o godz. 18.30 w kościele dolnym NMP Matki Kościoła, rozpocznie się VIII Ekstremalna Tczewska Droga Krzyżowa. Kolejne stacje drogi krzyżowej przebiegać będą przez ulice naszego miasta i wszystkie tczewskie parafie. Zapisy tylko internetowe. Link do zapisów można znaleźć na stronie internetowej oraz facebooku parafii NMP Matki Kościoła. Koszt jak w latach poprzednich 5 zł.

5. Podczas jarmarku wielkanocnego, w sobotę 16 marca odbędzie się na Placu Hallera ewangelizacja organizowana przez nasze parafie. Wszystkich chętnych zachęcamy do włączenia się w akcje ewangelizacji, a także prosimy o modlitwę o dobre owoce ewangelizacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. kapelanem Szpitali Tczewskich – tel. 797474604.

6. dzisiaj po Mszy św. „Dar Serca”.

7. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na WSD w Pelplinie.

8. W sobotę, 23 marca, odwiedzimy dodatkowych chorych z posługą sakramentalną. Chorych można zgłaszać w kancelarii parafialnej i w zakrystii. 

9. Zachęcamy dzieci do zrobienia laurki z dowolnym motywem wielkanocnym, które Ksiądz kapelan, w czasie Świąt Wielkanocnych, wręczy chorym podczas odwiedzin w szpitalu.

10. Każde małżeństwo zapraszamy na rekolekcje sprzyjające  wzmacnianiu więzi małżeńskiej odbędą się w dniach 5-7 kwietnia 2024 r. w Białogórze.  Spotkania Małżeńskie zawierają warsztat dialogu małżeńskiego, w który wprowadzają uczestników pary małżeńskie oraz księża. Szczegóły i zapisy na stronie www.rodzinydiecezjipelplinskiej.pl oraz w ogłoszeniach na naszej stronie parafialnej.

11. List Biskupa Pelplińskiego informujący o śmierci Biskupa Piotra Krupy

Drodzy Kapłani,

Kochani Siostry i Bracia,

Ze smutkiem informuję, że 4 marca 2024 r. odszedł do wieczności biskup senior Piotr Krupa – emerytowany biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, który w latach 1984 – 1992 był także biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Smutek ten jest jednak przepełniony wiarą, że Jezus Chrystus jest zwycięzcą śmierci oraz nadzieją, że życie nasze zmienia się, ale się nie kończy.

Biskup Krupa urodził się w Braciejowej na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej w 1936 r. Studiował w Gorzowskim Wyż­szym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu. Po święceniach kapłańskich w 1961 r. posługiwał jako wikariusz w parafiach w Gubinie, Świebodzinie, Kołczygłowach i Zielonej Górze. Studiował teologię moralną w Strasburgu, gdzie uzyskał stopień doktora. W nowopowstałej diecezji koszalińsko kołobrzeskiej był notariuszem Kurii, rektorem seminarium w Koszalinie, a od 1984 r. biskupem pomocniczym. W 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej oraz wikariuszem generalnym. Wykładał także w naszym seminarium. To nie tylko suche fakty, ale historia człowieka, który z zaangażowaniem poświecił swoje życie na służbę Bogu, Kościołowi i ludziom.

Znałem biskupa Piotra, kiedy posługiwałem jeszcze w archidiecezji gdańskiej, ale stał się on jednym z moich najbliższych współpracowników jako biskupa pelplińskiego. Był już wówczas biskupem seniorem, ale wspomagał mnie i całą diecezję najpierw aktywną służbą w diecezji, a w sześciu ostatnich latach modlitwą w zaciszu swojej kanonii. Żywo interesował się życiem naszej wspólnoty i całego Kościoła. Ujmował swoim spokojem, rozwagą oraz skromnością. Takim pewnie go pamiętacie, kiedy przyjeżdżał do parafii na odpust, wizytację oraz udzielając sakramentu bierzmowania.

Nasza modlitwa niech będzie najlepszym dowodem wdzięczności Dobremu Bogu, że postawił na naszej drodze biskupa Piotra i podziękowaniem za wszelkie dobro, które uczynił nam przez jego pośrednictwo. 

Pogrzeb śp. Biskupa Piotra odbył się w sobotę w Pelplinie. Niech biskup Piotr otoczony naszą pamięcią wejdzie do domu Ojca w niebie: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

+ Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

12. W minionym tygodniu odbyły się również pogrzeby: śp. Mariusza Podjaskiego, Jana Nowaka, Elżbiety Świeczkowskiej, Ryszarda Hoffmanna, Zygmunta Smugaja, a w poniedziałek odbędzie się pogrzeb śp. Łucji Grunkowskiej. Wieczny odpoczynek…

1. W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których warto i trzeba budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Dziś po południu o godz. 15.00 Gorzkie Żale z nauką pasyjną, a w piątek Droga Krzyżowa: 

dla dzieci o godz. 17.00

dla młodzieży o godz. 20.00 w kościele szkolnym

dla dorosłych o godz. 18.00 i o godz. 16.00 w kaplicy na cmentarzu.

Przypominamy również, że za udział w rekolekcyjnych ćwiczeniach bądź za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, bądź za odmówienie w piątki tego okresu modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu… można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Kapłani każdego dnia służą posługą w konfesjonale 15 minut przed każdą Mszą św., a w sobotę dodatkowo od godz. 17.45 do 18.30.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Okazja do spowiedzi od godz. 16.00 do 17.00. O godz. 17.00 dodatkowa Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

4. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich.

5. Wzorem lat ubiegłych organizujemy akcję „Laurka Nadziei”. Zachęcamy dzieci do zrobienia laurki z dowolnym motywem wielkanocnym. O pomoc prosimy rodziców i dziadków. Technika wykonania jest dowolna. Laurki przynosimy do Niedzieli Palmowej (do 24 marca) do zakrystii po każdej Mszy św., które Ksiądz kapelan, w czasie Świąt Wielkanocnych, wręczy chorym podczas odwiedzin w szpitalu.

6. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na dni otwarte. Odbędą się one w soboty 9 marca i 20 kwietnia 2024 r. w godz. od 10.00 do 13.00. Collegium Marianum od czterech lat jest szkołą koedukacyjną z męskim internatem. Od lat cieszy się nie tylko bogatą historią, ale wysokim poziomem nauczania i troską o życie duchowe swoich wychowanków. Bliższe informacje na temat jej działalności można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl.

7. Informujemy, że w piątek, 22 marca, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Początek o godz. 20.00 w kościele św. Józefa. Tego dnia wyruszy również Ekstremalna Droga Krzyżowa z Tczewa do Stegny, nad morze, nocą ok 45 km. Rozpoczęcie w kościele św. Maksymiliana na Abisynii o godz. 21.00. zapisy za stronie internetowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

8. Do nabycia jest nowy nr „Pielgrzyma”.

9. W przyszłą niedzielę o godz. 14.00 Msza św. dla wspólnoty „Arka”.

10. Za tydzień „Dar Serca”.

11. Przypominamy, że rozpoczęły się zapisy rodzin i osób, które chciałyby przyjąć w swoim domu na jedną dobę obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapisywać się można w kancelarii parafialnej, w zakrystii oraz przez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej. Peregrynację rozpoczniemy po 14 kwietnia. Dodatkowe informacje podamy w późniejszym czasie.

12. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Mieczysławy Brykarczyk, Stanisława Kolberg, Henryka Majkowskiego. Wieczny odpoczynek…

1. Dziś o godz. 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, w piątek natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej:

dla dzieci o godz. 17.00

dla dorosłych o godz. 18.00

dla młodzieży o godz. 20.00

w kaplicy o godz. 16.00.

Znajdźmy czas, aby uczestniczyć w tych nabożeństwach, albowiem dzięki nim możemy głębiej przeżyć tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana i lepiej rozumieć Jego nieskończoną miłość do każdej i każdego z nas.

2. Dzisiejsza niedziela nazywana jest NIEDZIELĄ AD GENTES i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Po Mszy św. możemy wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W piątek spowiedź od godz. 16.00 do 17.00 i od 18.00 do 18.30 i dodatkowa Msza Św. zaraz po Drodze Krzyżowej o godz. 17.00. W sobotę
o godz. 7.30 odprawimy nabożeństwo wynagradzające do Matki Bożej. Msza św. z comiesięczną nauką formacyjną dla Wspólnoty Żywego Różańca o godz. 8.00.

4. W piątek, 1 marca, odbędzie się Męska Droga Krzyżowa w intencji Ojczyzny. Zaczynamy od Mszy św. o godz. 17.00 w kościele parafialnym w Gorzędzieju, po której wyruszamy do w Subków, gdzie będzie modlitwa pod pomnikiem ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej, a następnie wracamy do Gorzędzieja. Serdecznie zapraszamy wszystkich mężczyzn.

5. W sobotę, 2 marca, zapraszamy na Mszę Św. o godz. 18.30 do Kościoła Szkolnego, podczas której będziemy modlić się za rodziców osieroconych i ich utracone dzieci. Natomiast o godz. 19.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, na którą szczególnie zapraszamy osoby dźwigające ciężkie krzyże i trudne doświadczenia życiowe.

6. Wzorem lat ubiegłych organizujemy akcję „Laurka Nadziei”. Zachęcamy dzieci do zrobienia laurki z dowolnym motywem wielkanocnym. O pomoc prosimy rodziców i dziadków. Technika wykonania jest dowolna. Laurki przynosimy do Niedzieli Palmowej (do 24 marca) do zakrystii po każdej Mszy św., które Ksiądz kapelan, w czasie Świąt Wielkanocnych, wręczy chorym podczas odwiedzin w szpitalu.

7. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na cele inwestycyjne.

8. Wszystkich obchodzących osobiste święta i uroczystości zapewniamy o modlitwie i życzliwości.

1. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złe

2. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych.
W piątek Droga Krzyżowa: o godz. 17.00 dla dzieci, o godz. 18.00 dla dorosłych, o godz. 20.00 dla młodzieży w kościele szkolnym. W kaplicy na cmentarzu o godz. 16.00. W niedzielę o godz. 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

3. Od dzisiaj rozpoczynamy parafialne rekolekcje wielkopostne. Zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę na Msze św. z naukami rekolekcyjnymi o godz. 8.00, 10.00, 17.00 i 18.30. Rekolekcje poprowadzi o. Tyberiusz, którego serdecznie jeszcze raz witamy.

4. W poniedziałek przypada 19 dzień miesiąca. W tym dniu w sposób szczególny  wspominamy św. Józefa. Podczas Mszy św. o godz. 17.00 pragniemy pomodlić się w intencji wszystkich darczyńców i ofiarodawców, którzy wspierają inicjatywy remontowo – budowlane naszego kościoła. Szczególnie polecamy tych, którzy wzięli udział w adopcji piszczałek i wspierają budowę nowego instrumentu.

5. We wtorek, 20 lutego, o godz. 17.00 w Sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbędzie się koncert ewangelizacyjny w rytmie rap ze świadectwem ks. Jakuba Bartczaka. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

6. Odnowa w Duchu Świętym zaprasza w czwartek, 22 lutego, po wieczornej Mszy św. na modlitwę uwielbienia  „30 minut z Jezusem”.

7. Przyszła niedziela – druga wielkopostna, to NIEDZIELA AD GENTES – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.

8. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na remont naszego WSD w Pelplinie.

9. Dzisiaj po Mszy św. „Dar Serca”.

10. W przyszłą niedzielę kolekta inwestycyjna.

11. Nowy numer „Pielgrzyma”.

12. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Marka Warczaka, Elżbiety Ciesielskiej, Piotra Rutkowskiego. Wieczny odpoczynek…

1. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu chorych, zorganizujemy jutro, w poniedziałek o godz. 17.00.

2. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem odprawimy o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 15.00, 17.00, 18.30.

3. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia.

4. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważali mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 17.00 dla dzieci, o godz. 18.00 dla dorosłych, o godz. 20.00 dla młodzieży w kościele szkolnym oraz w kaplicy na cmentarzu o godz. 16.00. w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 15.00 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. W najbliższy piątek o godz. 20:00 w kościele szkolnym Muzyczna Droga Krzyżowa, którą poprowadzi Chór Juventus.

5. W dniach od 23 do 25 lutego w naszej parafii odbędą się Wielkopostne Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Organizatorzy zapraszają wszystkich kochających śpiew do udziału w tym wydarzeniu. Zajęcia będą prowadzone przez wykładowców Dominikańskiej Szkoły  Śpiewu Liturgicznego w Zespole Szkół Katolickich. Szczegóły są dostępne na plakatach oraz na stronie internetowej: www.warsztatymuzyczne.net.

6. Za tydzień „Dar Serca”.

7. Dwa tygodnie temu zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Bardzo serdecznie dziękujemy za otwarcie swoich mieszkań, za życzliwość i za wspólną modlitwę. W czasie kolęd odwiedziliśmy ok. 2500 rodzin. Bóg zapłać za wszelkie złożone ofiary. Serdeczne Bóg zapłać.

8. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Pawła Ciesielskiego, Ireny Artwich-Pałac, Bogdana Julke, Mari Skiberowskiej. W poniedziałek odbędzie się pogrzeb śp. Marka Warczaka i Elżbiety Ciesielskiej Wieczny odpoczynek…