XXII Niedziela Zwykła 28.08.2022

1. Dziś ostatnia niedziela wakacji, w liturgii dwudziesta druga niedziela w ciągu roku kościelnego. Eucharystia stanowi centrum niedzieli i życia chrześcijańskiego. Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Chrystusa umacnia nas na drodze podejmowania codziennych obowiązków. 

2. Przed nami ostatnie dni wakacyjnego odpoczynku. Dziękujemy Bogu za czas wakacji i urlopów, za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy w tym czasie, i za ludzi, których Bóg postawił na naszej drodze. 

3. Jutro, 29 sierpnia, w liturgii będziemy wspominali Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Za wierność Bogu i Jego prawu został zamordowany na rozkaz króla Heroda. Tym samym stał się kolejnym prorokiem, który oddał życie, będąc głosicielem Bożej prawdy. 

4. W czwartek, 1 września, początek nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców, wychowawców i nauczycieli na Mszę Świętą o godz. 17:00. Będziemy prosili o Boże błogosławieństwo na trud pracy i nauki w nowym roku szkolnym. 

5. Tego dnia przypada także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej (83). Naszą modlitewną pamięcią będziemy ogarniali wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. 

6. Czwartek będzie jednocześnie pierwszym czwartkiem miesiąca. Okazja do spowiedzi św. od 16:00 do 17:00.

7. Piątek, 2 września, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17:00; spowiedź od godz. 16:00 do 17:00 i od 18:00 do 18:30. Zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież rozpoczynającą nowy rok szkolny. 

8. W niedzielę, 4 września na Mszy Św. o godz. 11.00 odbędzie się poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych pierwszoklasistom.

9. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Zapraszamy wszystkie osoby, a szczególnie te osoby, które dźwigają ciężkie krzyże i trudne doświadczenia życiowe, traumatyczne sytuacje w życiu, nieuleczone relacje z bliskimi, doświadczenie żałoby i wiele innych krzyży. Zapraszamy na adorację w pierwszą sobotę września tj. 3 września do kościoła szkolnego na godzinę 19.00. Po Adoracji zostanie odprawiona Msza św. w intencji osieroconych rodziców i ich utraconych dzieci – inaugurująca powstanie wspólnoty, która ma wspierać rodziców w tym trudnym doświadczeniu jakim jest strata dziecka.

10. W sobotę, 3 września, przypada pierwsza sobota miesiąca. Nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej o godz. 7:30.

11. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 15 września 2022 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.

12. Za tydzień, 4 września, w naszej tczewskiej Farze, nastąpi inauguracja II edycji Sambor Festival Tczew, podczas której wystąpi Michał Mossakowski. Wybitny pianista młodego pokolenia, który podczas swojego recitalu fortepianowego wykona kompozycje między innymi Chopina oraz Bacha.

W ramach festiwalu odbędą się 4 koncerty, po jednym na każdą niedzielę września. Każdy z nich rozpocznie się o godzinie 19:00. Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwalowi towarzyszy AKCJA RENOWACJA – SZCZYTNY CEL MAMY, RATUJEMY FARNE ORGANY. A oprócz niej, w tym roku festiwal wspiera również walczącą Ukrainę. Szczegóły wydarzenia na plakatach. Bardzo serdecznie zapraszamy!

13. Dzisiaj po Mszy św. można złożyć swój Dar Serca. 

14. Wszystkim świętującym w tym tygodniu dzień urodzin, imienin oraz różnego rodzaju rocznice i jubileusze składamy najlepsze życzenia. Niech Bóg otacza was swoją opieką na drogach codzienności, obdarza radością i pokojem oraz umacnia w trudach i przeciwnościach.  

15. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp.: Jana Nadachowskiego, Eariusza Libnera, Zbigniewa Wiśniewskiego, Aleksadry Schoenrock, Krzysztofa Kozikowskiego, Leokadii Mitulskiej, Jacka Pucyka. W poniedziałek odbędą się pogrzeby śp. Wojciecha Kosowskiego i Lidii Kamińskiej, a we wtorek śp. Aleksandra Jurewicza. Wieczny odpoczynek…