Narodzenie Pańskie 25.12.2022

1. Podczas dzisiejszej Mszy Świętej z wielką radością śpiewaliśmy Chwała na wysokości Bogu… Słowami tego hymnu uwielbiliśmy Boga wszechmogącego za dar narodzin Syna, który zstąpił z niedostępnej światłości i stał się jednym z nas. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne błogosławieństwa Bożego i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze polskie dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą, nieraz trudną codzienność. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej Tajemnicy Wcielenia Bożego. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad Dobrą Nowiną zwiastującą pokój i miłość.

2. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą przede wszystkim z naszych serc.

3. Oktawa Bożego Narodzenia jest bardzo bogata w liturgiczne wspomnienia. W drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego tradycyjnie czcimy Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Zaś we wtorek, 27 grudnia, wspominamy Świętego Jana Apostoła i największego teologa wśród Ewangelistów. A w środę, 28 grudnia, wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Niech ten dzień będzie okazją do gorliwszych modlitw w intencji poszanowania niewinnego, zwłaszcza nienarodzonego jeszcze życia. W piątek, 30 grudnia, w kalendarzu liturgicznym umieszczono święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Wspólnie będziemy prosić Świętą Rodzinę o świętość naszych rodzin.

4. W drugi dzień świąt Msze Św. jak w każdą niedzielę. Po Mszach Św. odbędzie się zbiórka na szkolnictwo katolickie diecezji i KUL.

5. Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma”.

6. Dostępne są kalendarze na rok 2023, w których zawarte są prace laureatów konkursu plastycznego – We wspaniałym świecie muzycznych barw. Oprócz przepięknych rysunków i malowideł wykonanych rękami dzieci, znaleźć można w nich także najważniejsze daty z życia naszej parafii. Koszt kalendarza wynosi 20 zł. Suma zebrana podczas rozprowadzania kalendarzy przeznaczona będzie na AKCJĘ-RENOWACJĘ, Szczytny cel mamy ratujemy Farne Organy.

7. Od 28 grudnia w naszej parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragniemy odwiedzić naszych parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin błogosławieństwo Boże. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy,
do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach całej naszej wspólnoty parafialnej. Wizyty duszpasterskie rozpoczynamy: w dni powszednie o godz. 15.30, w soboty o godz. 13.00,
a w niedziele o godz. 14.00. Plan kolęd na najbliższy tydzień jest następujący: 

28.12.2022 r. – Środa

 • ul. Wyspiańskiego (od ul. Bałdowskiej)
 • ul. Wyspiańskiego (od ul. Bałdowskiej)
 • ul. Iwaszkiewicza
 • ul. Wincentego Pola

29.12.2022 r. – Czwartek

 • ul. Żeromskiego
 • ul. Ks. Sychty, ul. Ks. Twardowskiego
 • ul. Jabłoniowa
 • ul. Fenikowskiego
 • ul. Okrzei, ul. Garncarska

30.12.2022 r. – Piątek

 • ul. Prusa
 • ul. Konopnickiej, ul. Szymborskiej
 • ul. Kusocińskiego
 • ul. Henryka Dąbrowskiego
 • ul. Krótka