I Niedziela Wielkiego Postu 26.02.2023

1. Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu oraz ostatni dzień Kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych. Kościół w sposób szczególny zaprasza nas do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny.

2. We wszystkie piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 17.00 dla dzieci, o 18.00 dla dorosłych, o 20.00 dla młodzieży w kościele szkolnym oraz w kaplicy na cmentarzu o godz. 16.00. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 15.00 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Już dzisiaj informujemy, że tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta zostanie odprawiona w piątek przed Niedzielą Palmową – 31 marca (nie będzie jej w Wielki Piątek). W tym roku organizujemy ją razem z parafią św. Józefa. Serdecznie zapraszamy.

3. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali można uzyskać odpust zupełny.

4. W najbliższą środę, 1 marca, przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej ojczyzny.

5. Najbliższa niedziela, 5 marca, będzie Niedzielą Ad Gentes – Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zapraszamy do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji wszystkich pracujących na misjach. Po Mszy św. zbiórka na rzecz polskich misjonarzy.

6. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, a także z naszej wspólnoty parafialnej. Spowiedź tego dnia od 16.00 do 17.00 i dodatkowa Msza Św. o godz. 17.00. 

W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Spowiedź tego dnia od 16.00 do 17.00 i od 18.00 do 18.30. Msza Św. wynagradzająca ku czci NSPJ zaraz po Drodze Krzyżowej o godz. 17.00. W sobotę o 7.30 odprawimy nabożeństwo wynagradzające do Matki Bożej.

7. W sobotę, 4 marca, zapraszamy na Mszę Św. o godz. 18.00 do Kościoła Szkolnego, podczas której będziemy modlić się za rodziców osieroconych i ich utracone dzieci. Natomiast o godz. 19.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, na którą szczególnie zapraszamy osoby dźwigające ciężkie krzyże i trudne doświadczenia życiowe, traumatyczne sytuacje w życiu, nieuleczone relacje z bliskimi, trudności z przebaczeniem, doświadczenie żałoby i wiele innych krzyży.

8. Odpowiadając na apel Przewodniczącego KEP, biskup pelpliński Ryszard Kasyna, zwraca się z prośbą o modlitwę w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie oraz zorganizowania zbiórki na pomoc Ukrainie. Dzisiaj po Mszy św. zbiórka na ten cel.

9. Zapraszamy na film o św. Józefie pt. „Opiekun” który będzie emitowany w tczewskim kinie Helios 2 marca o godz. 19.30. Koszt biletu 16 zł do nabycia przed seansem. Można zapisywać się w zakrystii lub u ks. Wojciecha. 

10. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Anny Borowskiej, Kazimierza Małolepszego, Mirosławy Mikołajek i Marii Zyntek. Wieczny odpoczynek…