IV Niedziela Wielkiego Postu 19.03.2023

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Msze św. w tym dniu o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 17.00 i 18.30.

3. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Do nich należy obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w sobotę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 17.00 i 18.30.

4. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście podczas każdej Mszy św. W kruchcie kościoła tego dnia będą wyłożone formularze zgłoszeniowe, które należy przed Mszą św. wypisać i po Mszy św. dostarczyć do zakrystii. 

5. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.00 dla dzieci, o 18.00 dla dorosłych, o 20.00 dla młodzieży w kościele szkolnym oraz w kaplicy na cmentarzu o godz. 16.00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 15.00.

6. W czwartek, 23 marca, odbędzie się Msza św. z nauką formacyjną o godzinie 17:00 dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. wraz z rodzicami ze SP 1 i SP 5.

7. Parafie dekanatu tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w VII Ekstremalnej Tczewskiej Drodze Krzyżowej, która odbędzie się 24 marca. Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 18.30 w parafii NMP Matki Kościoła w Tczewie, a następnie wyruszymy w drogę rowerem lub pieszo. Kolejne stacje drogi krzyżowej przebiegać będą przez ulice naszego miasta i wszystkie tczewskie parafie. Zapisy tylko internetowe. Link do zapisów można znaleźć na stronie internetowej oraz facebooku parafii NMP Matki Kościoła. Koszt jak w latach poprzednich 5 zł.

8. Przypominamy, że w piątek 31 marca o godz. 20.00 odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta (nie będzie jej w Wielki Piątek). W tym roku organizujemy ją razem z parafią św. Józefa. Serdecznie zapraszamy.

9. W piątek, 31 marca, wyruszy również Ekstremalna Droga Krzyżowa z Tczewa do Stegny, nocą ok. 45 km. Rozpoczęcie Mszą św. w kościele św. Maksymiliana Kolbe na Abisynii o godz. 21.00. zapisy na stronie internetowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

10. Podczas jarmarku wielkanocnego 25 marca odbędzie się na Placu Hallera ewangelizacja organizowana poprzez nasze parafie. Wszystkich chętnych zachęcamy do włączenia się w akcję ewangelizacji, a także prosimy o modlitwę o dobre owoce ewangelizacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. kapelanem Szpitali Tczewskich – tel. 797474604.

11. Nowy numer „Pielgrzyma”.

12. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na nasze WSD w Pelplinie.

13. W przyszłą niedzielę po Mszy św. „Dar Serca”.

14. W sobotę, 1 kwietnia, odwiedzimy dodatkowych chorych z posługą sakramentalną. Chorych można zgłaszać w biurze parafialnym.

15. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. Waldemara Gottowt-Wojszwiłło. We wtorek odbędzie się pogrzeb śp. Agnieszki Wójcik. Wieczny odpoczynek…