III Niedziela Wielkiego Postu 3.03.2024

1. W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których warto i trzeba budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Dziś po południu o godz. 15.00 Gorzkie Żale z nauką pasyjną, a w piątek Droga Krzyżowa: 

dla dzieci o godz. 17.00

dla młodzieży o godz. 20.00 w kościele szkolnym

dla dorosłych o godz. 18.00 i o godz. 16.00 w kaplicy na cmentarzu.

Przypominamy również, że za udział w rekolekcyjnych ćwiczeniach bądź za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, bądź za odmówienie w piątki tego okresu modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu… można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Kapłani każdego dnia służą posługą w konfesjonale 15 minut przed każdą Mszą św., a w sobotę dodatkowo od godz. 17.45 do 18.30.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Okazja do spowiedzi od godz. 16.00 do 17.00. O godz. 17.00 dodatkowa Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

4. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich.

5. Wzorem lat ubiegłych organizujemy akcję „Laurka Nadziei”. Zachęcamy dzieci do zrobienia laurki z dowolnym motywem wielkanocnym. O pomoc prosimy rodziców i dziadków. Technika wykonania jest dowolna. Laurki przynosimy do Niedzieli Palmowej (do 24 marca) do zakrystii po każdej Mszy św., które Ksiądz kapelan, w czasie Świąt Wielkanocnych, wręczy chorym podczas odwiedzin w szpitalu.

6. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na dni otwarte. Odbędą się one w soboty 9 marca i 20 kwietnia 2024 r. w godz. od 10.00 do 13.00. Collegium Marianum od czterech lat jest szkołą koedukacyjną z męskim internatem. Od lat cieszy się nie tylko bogatą historią, ale wysokim poziomem nauczania i troską o życie duchowe swoich wychowanków. Bliższe informacje na temat jej działalności można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl.

7. Informujemy, że w piątek, 22 marca, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Początek o godz. 20.00 w kościele św. Józefa. Tego dnia wyruszy również Ekstremalna Droga Krzyżowa z Tczewa do Stegny, nad morze, nocą ok 45 km. Rozpoczęcie w kościele św. Maksymiliana na Abisynii o godz. 21.00. zapisy za stronie internetowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

8. Do nabycia jest nowy nr „Pielgrzyma”.

9. W przyszłą niedzielę o godz. 14.00 Msza św. dla wspólnoty „Arka”.

10. Za tydzień „Dar Serca”.

11. Przypominamy, że rozpoczęły się zapisy rodzin i osób, które chciałyby przyjąć w swoim domu na jedną dobę obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapisywać się można w kancelarii parafialnej, w zakrystii oraz przez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej. Peregrynację rozpoczniemy po 14 kwietnia. Dodatkowe informacje podamy w późniejszym czasie.

12. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Mieczysławy Brykarczyk, Stanisława Kolberg, Henryka Majkowskiego. Wieczny odpoczynek…