IV Niedziela Wielkiego Postu 10.03.2024

1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, wyznacza połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego.

2. Dzisiaj o godz. 15.00 Gorzkie Żale, a w piątek Droga Krzyżowa

dla dzieci o godz. 17.00

dla młodzieży o godz. 20.00 w kościele szkolnym

dla dorosłych o godz. 18.00 i o godz. 16.00 w kaplicy na cmentarzu.

Droga Krzyżowa ulicami miasta odbędzie się w piątek przed Niedzielą Palmową, 22 marca o godzinie 20:00. Tym razem procesja ruszy sprzed kościoła św. Józefa (Nowe Miasto) i przejdzie na tczewską Starówkę; ul. Sobieskiego, Wojska Polskiego, Piłsudskiego, Jarosława Dąbrowskiego, Kościuszki, Łazienna. W farze odbędzie się koncert pasyjny. Od tego roku kilkumetrowy krzyż nosić będą wspólnoty z dekanatu tczewskiego. Zachęcamy do licznego udziału i przyniesienia świec.

3. W czwartek, 14 marca o 18:30 msza z modlitwą o uzdrowienie.

4. W najbliższy piątek, 15 marca, Mszą św. o godz. 18.30 w kościele dolnym NMP Matki Kościoła, rozpocznie się VIII Ekstremalna Tczewska Droga Krzyżowa. Kolejne stacje drogi krzyżowej przebiegać będą przez ulice naszego miasta i wszystkie tczewskie parafie. Zapisy tylko internetowe. Link do zapisów można znaleźć na stronie internetowej oraz facebooku parafii NMP Matki Kościoła. Koszt jak w latach poprzednich 5 zł.

5. Podczas jarmarku wielkanocnego, w sobotę 16 marca odbędzie się na Placu Hallera ewangelizacja organizowana przez nasze parafie. Wszystkich chętnych zachęcamy do włączenia się w akcje ewangelizacji, a także prosimy o modlitwę o dobre owoce ewangelizacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. kapelanem Szpitali Tczewskich – tel. 797474604.

6. dzisiaj po Mszy św. „Dar Serca”.

7. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na WSD w Pelplinie.

8. W sobotę, 23 marca, odwiedzimy dodatkowych chorych z posługą sakramentalną. Chorych można zgłaszać w kancelarii parafialnej i w zakrystii. 

9. Zachęcamy dzieci do zrobienia laurki z dowolnym motywem wielkanocnym, które Ksiądz kapelan, w czasie Świąt Wielkanocnych, wręczy chorym podczas odwiedzin w szpitalu.

10. Każde małżeństwo zapraszamy na rekolekcje sprzyjające  wzmacnianiu więzi małżeńskiej odbędą się w dniach 5-7 kwietnia 2024 r. w Białogórze.  Spotkania Małżeńskie zawierają warsztat dialogu małżeńskiego, w który wprowadzają uczestników pary małżeńskie oraz księża. Szczegóły i zapisy na stronie www.rodzinydiecezjipelplinskiej.pl oraz w ogłoszeniach na naszej stronie parafialnej.

11. List Biskupa Pelplińskiego informujący o śmierci Biskupa Piotra Krupy

Drodzy Kapłani,

Kochani Siostry i Bracia,

Ze smutkiem informuję, że 4 marca 2024 r. odszedł do wieczności biskup senior Piotr Krupa – emerytowany biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, który w latach 1984 – 1992 był także biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Smutek ten jest jednak przepełniony wiarą, że Jezus Chrystus jest zwycięzcą śmierci oraz nadzieją, że życie nasze zmienia się, ale się nie kończy.

Biskup Krupa urodził się w Braciejowej na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej w 1936 r. Studiował w Gorzowskim Wyż­szym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu. Po święceniach kapłańskich w 1961 r. posługiwał jako wikariusz w parafiach w Gubinie, Świebodzinie, Kołczygłowach i Zielonej Górze. Studiował teologię moralną w Strasburgu, gdzie uzyskał stopień doktora. W nowopowstałej diecezji koszalińsko kołobrzeskiej był notariuszem Kurii, rektorem seminarium w Koszalinie, a od 1984 r. biskupem pomocniczym. W 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej oraz wikariuszem generalnym. Wykładał także w naszym seminarium. To nie tylko suche fakty, ale historia człowieka, który z zaangażowaniem poświecił swoje życie na służbę Bogu, Kościołowi i ludziom.

Znałem biskupa Piotra, kiedy posługiwałem jeszcze w archidiecezji gdańskiej, ale stał się on jednym z moich najbliższych współpracowników jako biskupa pelplińskiego. Był już wówczas biskupem seniorem, ale wspomagał mnie i całą diecezję najpierw aktywną służbą w diecezji, a w sześciu ostatnich latach modlitwą w zaciszu swojej kanonii. Żywo interesował się życiem naszej wspólnoty i całego Kościoła. Ujmował swoim spokojem, rozwagą oraz skromnością. Takim pewnie go pamiętacie, kiedy przyjeżdżał do parafii na odpust, wizytację oraz udzielając sakramentu bierzmowania.

Nasza modlitwa niech będzie najlepszym dowodem wdzięczności Dobremu Bogu, że postawił na naszej drodze biskupa Piotra i podziękowaniem za wszelkie dobro, które uczynił nam przez jego pośrednictwo. 

Pogrzeb śp. Biskupa Piotra odbył się w sobotę w Pelplinie. Niech biskup Piotr otoczony naszą pamięcią wejdzie do domu Ojca w niebie: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

+ Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

12. W minionym tygodniu odbyły się również pogrzeby: śp. Mariusza Podjaskiego, Jana Nowaka, Elżbiety Świeczkowskiej, Ryszarda Hoffmanna, Zygmunta Smugaja, a w poniedziałek odbędzie się pogrzeb śp. Łucji Grunkowskiej. Wieczny odpoczynek…