Środa Popielcowa 2023

W najbliższą środę, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia.

Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 15.00, 17.00 i 18.30. w kaplicy na cmentarzu o godz. 16.00. W Środę Popielcową rozpoczniemy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne.

W środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.