VII Niedziela Zwykła 18.02.2023

1. Dziś siódma niedziela zwykła roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębiania relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

2. W najbliższą środę, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 15.00, 17.00 i 18.30. w kaplicy na cmentarzu o godz. 16.00. W Środę Popielcową rozpoczniemy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne.

3. W środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.

5. Kancelaria parafialna w Środę Popielcową będzie nieczynna.

6. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważali mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 17.00 dla dzieci, o 18.00 dla dorosłych, o 20.00 dla młodzieży w kościele szkolnym oraz w kaplicy na cmentarzu o godz. 16.00. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 15.00 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Pierwsza droga krzyżowa dla młodzieży będzie z udziałem zespołu muzycznego „Nieboskłonni”.

7. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary na cele inwestycyjne.

8. Po Mszy św.  zbiórka na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii i w Turcji.

9. Do nabycia jest nowy numer „Pielgrzyma”.

10. Przypominamy, że w każdą sobotę od godz. 17.45 do 18.30 jest dodatkowa możliwość do skorzystania z sakramentu pokuty.

11. 4 marca w godzinach od 10.00 do 13.00 odbędzie się dzień otwarty w Szkole Podstawowej im. św. o. Pio w Tczewie. W programie mnóstwo ciekawych zajęć, a także konkurs z nagrodami. Podczas Dnia otwartego będzie można poznać szkołę, uczących w niej nauczycieli, uczniów, dyrekcję.

12. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Tadeusza Panasiuka, Klemensa Sadowskiego, Marka Strumskiego, Jana Tobiańskiego, Lidii Stein, a w poniedziałek odbędzie się pogrzeb śp. Anny Borowskiej. Wieczny odpoczynek…